7 zagranicznych pisarek, które zmieniają świat | + *KONKURS* wygraj najnowszą książkę Zadie Smith!

Nie jest to żadną tajemnicą ani żadnym okryciem, jeżeli napiszę że literatura przez wieki była zdominowana przez mężczyzn. Stosunkowo od niedawna kobiety zaczynają sięgać po rzeczy, które przez cały ten czas nie były przeznaczone dla nich. Stają się polityczkami, kierowniczkami, menadżerkami, a także pisarkami. To wielka sprawa – być kimś, kim nie mogła być nasza prababka! Z tej okazji chciałabym Wam przedstawić 7 żyjących, zagranicznych pisarek, które zmieniają świat. I które koniecznie powinniście poznać.

Na końcu wpisu, wspólnie z Wydawnictwem Znak, przygotowałam dla Was mały konkurs, w którym  do wygrania jest najnowsza książka Zadie Smith Widzi mi sięZasady są proste i skosntruowane tak, by każdy i każda z Was miał/a równe szanse. Ale zacznijmy od początku! Chciałabym przedstawić Wam 7 superbabek:

7-zagranicznych-pisarek

1. Nnedi Okorafor

Nnedi Okorafon – nigeryjska pisarka science-fiction dla dzieci i dorosłych. Stara się walczyć z dyskryminacją rasową i w swoich powieściach, najczęściej osadzonych w Afryce, to czarnoskóre kobiety pełnią ważne role. Mało tego, jej twórczość wskazuje na problemy dysproporcji płci, zanieczyszczania środowiska, przemocy politycznej czy korupcji. Powieści Nnedi są wielowarstwowe a Who Fears Feath opublikowana w 2010 roku przyniosła jej World Fantasy Award (nagrodę za wybitne osiągnięcia na polu fanatsy) rok później.

2. Naomi Klein

Naomi Klein – jest dziennikarką, pisarką ale także działaczką społeczną. Jednym z ważniejszych dzieł jest opublikowane w 2000 roku No logo – książka, która stała się swoistym manifestem alterglobalizmu i antyglobalizmu. Oba ruchy mają za cel radykalną zmianę stosunków gospodarczych i społecznych, m.in. dzięki budowowaniu społeczeństwa obywatelskiego. W 2007 roku podjęła się krytyki kapitalizmu wydając Doktrynę szoku: Jak współczesny kapitalizm wykorzystuje klęski żywiołowe i kryzysy społeczne.

7-zagranicznych-pisarek

3. E. Annie Proulx

E. Annie Proulx – jest amerykańską pisarką i dziennikarką, a prywatnie ogromną wielbicielką lasu. Uwielbia twórczość Wisławy Szymborskiej, a jej marzeniem było zobaczenie Puszczy Białowieskiej. Stara się nie być publiczną osobą i odcina się od mediów społecznościowych. Napisała m.in. Kroniki Portowe zainspirowane skalistym atlantyckim wybrzeżem Nowej Fundlandii. Z kolei Drwale, jej druga znana książka, opowiada historię o wylesieniu Ameryki.

4. Donna Tartt

Donna Tartt – jak określiły ją kiedyś Wysokie obcasy; jest „dandyską w rozmiarze XS„, a idąc za surową Wikipedią; jest także amerykańską pisarką. A na pewno jest zamkniętą księgą i równocześnie autorką bestsellera pod tytułem Szczygieł, powieści opowiadającej o kruchości i o poszukiwaniu sensu. Ze swojej młodości pamięta rasistowski podział na „białych” i „kolorowych” w lokalnej przychodni, a także zastrzelenie Luthera Kinga. Jest kobietą-tajemnicą, wokół której nie ma faktów, są tylko podejrzenia.

7-zagranicznych-pisarek

5. Chimamanda Ngozi Adiche

Chimamanda Ngozi Adiche – nigeryjska pisarka, która w swoich książkach opisuje doświadczenia nigeryjskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych. Jej powieść Połówka żółtego słońca opowiada historię toczącą się w czasie nigeryjskiej wojny domowej. Chimamanda występowała także na TED Talks, m.in. tłumacząc, dlaczego Wszyscy powinni być feministami.

6. Margaret Atwood

Margaret Atwood – znana m.in. z Opowieści Podręcznej, której antyutopijna historia została zekranizowana i jest dostępna w formie serialu na platformie Showmax. Jest nie tylko kanadyjską pisarką, poetką i krytyczką, ale także działaczką społeczną i ekologiczną. W liceum słyszała, że powinna zrezygnować z pisania, znaleźć mężczyzne i wziąć ślub. Niektórzy mówią, że „pisze równie dobrze jak mężczyzna” a sama Atwood przyznaje że nie raz była dyskryminowana ze względu na swoją płeć.

7-zagranicznych-pisarek

7. Zadie Smith

Zadie Smith – brytyjska pisarka, znana m.in. przez Białe Zęby. W swojej książce Swing Time porusza temat macierzyństwa, skupiając się na tym co macierzyńśtwo mówi o kobiecie, która na nie się decyduje (lub nie). Jest kobietą idącą pod prąd – nie traktuje macierzyńśtwa jako rezygnacji z czegoś, a jako nowe doświadczenie, nie jest fanką kultu pracy, nie posiada smartphona. Nie waloryzuje, ale zauważa różnice między wyborami i różnymi ścieżkami życia, zwraca uwagę na odmienność ludzkich doświadczeń. Jej najnowsza książka Widzi mi się stanowiąca swoisty manifest XXI wieku ukazała się tydzień temu, a za tydzień jeden egzemplarz powędruje do kogoś z Was!

*KONKURS* – napisz co jest TWOIM manifestem XXI wieku? i wygraj najnowszą książkę Zadie Smith!

Widzi mi się to według The Independentjedne z najlepszych tekstów Zadie Smith„. Książka powstawała 8 lat i zawiera niezwykle celne eseje punktujące nasze stulecie. Jest uznawana za manifest XXI wieku. Razem z Wydawnictwem Znak przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym możecie wygrać najnowsza książkę Zadie Smith Widzi mi się, której premiera odbyła się stosunko niedawno, bo 22 sierpnia.

Zasady konkursu są banalnie proste i skonstruowane tak, żeby każdy i każda z Was miał/a równe szanse. Żeby wygrać książkę wystarczy odpowiedzieć na pytanie: co jest TWOIM manifestem XXI wieku? pod tym wpisem (w komentarzu). Każda osoba może dodać tylko jeden komentarz. Prosze także o wpisywanie prawidłowych adresów e-mail w odpowiednie pole – będą one potrzebne do kontaktu w sprawie wygranej.

Na Wasze odpowiedzi czekam od dzisiaj (28.08) do 5 września, do godziny 21. Po tej godzinie zwycięzca zostanie ogłoszony w komentarzach i poproszony o adres wysyłkowy, który przekażę Wydawnictwu.

Za wszystkich trzymam kciuki i zachęcam do udziału w zabawie. Książka trafiła w moje ręce tydzień temu i jestem naprawdę zachwycona. Myśli Zadie są trafne i mądre, na pewno warto zapoznać się z całą pozycją. Powodzenia!

Share This: