psychoseksuologia – z czym to się je? [UG]

Kiedy mówię komuś, że studiuję psychologię ze specjalnością psychoseksuologii, to najczęściej spotykam się z szokiem, że takie coś w ogóle istnieje. Po tłumaczeniu czym jest Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi (wpis o ZIA tu: >>>KLIK<<<), jestem cierpliwa i dokładnie tłumaczę na czym to wszystko polega, ale że pytają mnie nie tylko bliscy, ale też obserwatorki_rzy to postanowiłam napisać kompletny wpis na ten temat.

co to za kierunek „psychoseksuologia” i jaki tytuł się po tym ma?

„Psychoseksuologia” to nic innego jak psychologia (pięcioletnia, jednolita, magisterska), której ścieżka specjalnościowa (czyli obszar zainteresowań, który chcemy zgłębiać zawodowo) zaczyna się już na drugim roku, a nie, jak w przypadku psychologii ogólnej (czyli takiej „zwykłej”, na którą się rekrutujemy bez wyboru specjalności) na roku trzecim.

Uproszczając – rekrutując się na psychologię ze specjalnością neurobiopsychologii / specjalnością pracy i biznesu / specjalnością psychoseksuologii przedmioty zgodne z wybraną ścieżką pojawią się u nas na roku 2. Jeżeli wybierzemy psychologię ogólną, ścieżkę wybiera się później i przedmioty też pojawiają się później. Z tymi ścieżkami to w ogóle jest dużo zamieszania, bo można wybrać na przykład dwie i zdarza się, że na naszych specjalnościowych przedmiotach, na drugim roku, były też osoby z piątego roku, które właśnie psychoseksuologię sobie dobrały.

Psychologia ze specjalnością jest NORMALNĄ psychologią, po której jest się pełnoprawną psycholożką_giem z dyplomem magistra. To znaczy, że po moim kierunku NIE jesteś psychoseksuolożką_giem, tylko psycholożką_giem. Z poszerzoną wiedzą w kierunku psychoseksuologii 😉 To wybieranie „ścieżki” przy rekrutacji jest przede wszystkich dla osób zdecydowanych – jeżeli jesteś zdecydowana_y, że chcesz iść w psychologię biznesu, to taką specjalność możesz wybrać sobie od razu, na etapie rekrutacji, przedmiotów [specjalnościowych] będzie więcej i pojawią się szybciej.

jak w takim razie zostać seksuolożka_giem?

Żeby zostać seksuolożką_giem, sprawa jest bardziej skomplikowana. Seksuolożką_giem może zostać osoba, która ukończyła albo pięcioletnie, magisterskie studia z psychologii albo medycynę. Dlatego seksuolog_żka to albo seksuolog_żka-psycholog_żka albo seksuolog_żka-lekarz_rka (najczęściej ze specjalizacją ginekologiczną, urologiczną, psychiatryczną). Po otrzymaniu dyplomu magistra psychologii lub po uzyskaniu tytułu lekarza można wybrać się na studia podyplomowe właśnie z zakresu seksuologii. Jeżeli interesuje kogoś, jak można zostać seksologiem_żką klinicznym_ną to zapraszam na post Naukowego Koła Seksuologii Ars Amandi, który doskonale to tłumaczy, tu: >>KLIK<<

jakie przedmioty specjalnościowe są w programie studiów?

Teraz, na trzecim roku, mam zajęcia między innymi z seksuologii klinicznej czy z seksuologii sądowej. Sprawdzając przedmioty związane ze specjalnością w całym toku studiów były to:

Na 2 roku:

  • historia seksuologii
  • rozwój płci somatycznej i tożsamości płciowej
  • psychofizjologia seksualna
  • wstęp do seksuologii

Na 3 roku:

  • opiniowanie seksuologiczne
  • seksuologia sądowa
  • seksuologia kliniczna

Na 4 roku są do wybrania moduły przedmiotów psychoseksuologii stosowanej i są to

  • Psychoseksuologia stosowana cz. 1 Seksuologia kliniczna
  • Psychoseksuologia stosowana cz. 2 Seksuologia sądowa i Psychopatologia seksualności człowieka
  • Psychoseksuologia stosowana cz. 3 Terapia, edukacja i poradnictwo seksualne.

Wszystkie informacje o programie studiów są na stronie: https://wns.ug.edu.pl/wydzial/instytuty_wns/instytut_psychologii/oferta_ksztalcenia/studia_magisterskie_jednolite/studia_stacjonarne/psychologia_specjalnosc_psychoseksuologia

Mam nadzieję, że trochę Wam to wszystko rozjaśniłam. Zasady rekrutacyjne się zmieniają, dlatego nie opisałam tu etapu rekrutacji – takie informacje warto śledzić na bieżąco i monitorować samemu 🙂

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania – zadajcie je w komentarzach. Tym samym odpowiadając Wam, być może odpowiem także komuś innemu.

Share This:

Leave a Reply